Funguje vám lymfa správne? Pozor na celulitídu.

Čo je vlastne lymfatický systém?

Lymfatický systém tvoria lymfatické cievy a uzliny a je takou našou osobnou čističkou.
V celom lymfatickom systéme koluje lymfa, ktorá vstrebáva tuky, zachytáva odpadové látky – toxíny, a tie potom odvádza do odpadových nádrží (pečeň a obličky).

Správne fungujúci lymfatický systém je poháňaný svalstvom.
Pri každom pohybe sa svaly naťahujú a zmršťujú, a tým vyvíjajú tlak na lymfatické cievy. Tým tlakom sa posúva tok lymfy. Takto pretekajúca lymfa odvádza nečistoty z tela von.

Funkčnosť lymfatického systému ale nie je automatická a preto je potrebné jeho „správny chod“ podporovať.

Už viete prečo je dôležitý pohyb?

 

CELULITÍDA A LYMFATICKÝ SYSTÉM – AKO SPOLU SÚVISIA?

Ak vám lymfatický systém, ktorý je hlavne zodpovedný za odvádzanie nečistôt z tkanív nefunguje dostatočne, telo sa toxínmi a škodlivými látkami zanáša.
Mnohokrát sa tak deje v dôsledku nesprávnej životosprávy a z nedostatku pohybu.
Ak máte sedavé zamestnanie, presúvate sa autom, výťahom, doma sedíte často na gauči, necvičíte a pohybu máte veľmi málo, lymfatický tok sa vám spomalí.
Vaše tkanivo sa zanáša toxínmi a môže vás potrápiť celulitída.

Podstatou vzniku celulitídy sú zhluky zväčšených tukových buniek uviaznutých medzi vláknami spojivového tkaniva. Dochádza k stláčaniu tukových buniek do tvarov hrozna a ich vytláčaniu smerom k horným vrstvám kože. Ak organizmus nie je schopný odplaviť škodliviny, uväznený tuk zostava nevyužiteľný a dochádza k jeho hromadeniu. V prípade, ak takýto stav dlhodobo pretrváva a zásoby tuku sa neustále zvyšujú, dochádza aj k trvalým zmenám v spojivovom tkanive a aj na koži. Tá ma potom podobný vzhľad ako pomarančová kôra.

 

Ak zmeníte životný štýl – zvolíte vhodné stravovanie, pitný režim, začnete sa hýbať, cvičiť, zbavíte sa toxínov aj celulitídy.

Aktivovať lymfatický systém odporúčam lymfatickou – anticelulitídnou masážou.

Bea